”PENNHÅLLARE HUGGEN MED BÅLGETING ASIATIKA HORN.”.

265099. ”PENNHÅLLARE HUGGEN MED BÅLGETING ASIATIKA HORN.”.

Troligen 1800-tal, Japan eller Kina, 2-delar. Basplattan är gjord av ben, koger är gjord av horn, förgylld på insidan. Filigran hornet/geting på sidan. Total höjd ca.. 8,5 cm, stativ 7 x 6 cm.

Bra åldersanpassat skick, utan särskild skada.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 975