PORSLINSMÅLNING Rosenthal, 2. 1900-talets hälft.

265075. PORSLINSMÅLNING Rosenthal, 2. 1900-talets hälft.

Stämplad med rött på baksidan: Rosenthal Germany, eremit av S. Koninck 1609-1659 Staatsgalerie Stuttgart.
Scen målad på framsidan med eremit under bibelstudier baserad på Salomon Konincks ”Eremiten” i Old Masters Picture Gallery Dresden.
I träram med brun kornglasyr och guldcailles.
Höjd 44cm Bredd 38.5cm.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 44cm Bredd 38.5cm.

Antal besök: 4 450