2649902. BRÖLLOPSKLÄNNING, SPETS, 1970-TAL.
lång smal klänning med empire bystline, rosett dekorerad rygg med tåg, bystvidd 82cm, midjebredd ca 80 cm, rygglängd ca 137cm.
Slitage som står i proportion till ålder och användning men inga större problem noterade, smärre solskador.