264047. VASER, 3 st, keramik, Nittsjö samt Ingrid Atterberg, Upsala-Ekeby, 1900-tal.
Vas, Nittsjö, höjd ca 17 cm.
Vas, "Negro", nummer 2131, Ingrid Atterberg, höjd 12,5 cm.
Vas, "Spiral", nummer 2048, Ingrid Atterberg, höjd 18,5 cm.
Bruksslitage, fläckar.