263092. BOK, "Kalle Blomkvist och Rasmus", Astrid Lindgren, 2.a upplaga med dedikation av Astrid Lindgren. 1953.
Omslag och illustrationer, Kerstin Thorwall-Falk.
2.a upplagan, 60:e tusendet.
Bohusläningens AB - Uddevalla 1953.
Handskriven dedikation som lyder:
"Med hälsning Astrid Lindgren".
Pärm med skador/slitage. Sidor ej fullständigt genomgått. Några sidor fläckade.