262780. GUSTAVE ALBERT (1866-1905). Hamn med segelbåtar och solbelysta hus. Olja på duk, signerad.
55 x 65 cm.
Proveniens Konstnärens familj.
Utställningar Gustave Albert Minnesutställning Eskilstuna Konstmuseum 1955-56, nr 59.
Gustave Albert Minnesutställning Eskilstuna Konstmuseum 1995-96, nr 18.
Gustave Albert Minnesutställning, Mellersta Finlands Museum 26 april- 2 juni 1996.
Gustave Albert Minnesutställning, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 13 juni-18 augusti 1996.
55 x 65 cm.