262638. TAKLAMPA i glas samt metall, funkis. 1900-talets första hälft.
Med stomme i metall och kupa i glas, tre ljusgula delar samt tre cirkulär glasskivor i klarglas.
Höjd 10 cm.
Diameter 55 cm.
Total höjd ca 70 cm.
El ej funkitionstestad.
Troligen saknas ett gult glasparti.
En extra glasskiva med etsad dekor medföljer.
Bruksskick.
Någon nagg.
Stomme anluppen.