KAFFESERVIS, 39 + 4 delar, "Royal", Arthur Percy, Gefle, 1900-talets första hälft.

262609. KAFFESERVIS, 39 + 4 delar, "Royal", Arthur Percy, Gefle, 1900-talets första hälft.

Kaffeservis på 43 delar, 39 st märkta "Royal", 4 st märkta R.E.X, Percy.
(45 delar inklusive lock).

12 st assietter, diameter 18 cm.
12 st fat, diameter 14,5 cm.
12 st kaffekoppar, höjd 5,5 cm.
1 st kaffekanna, höjd 16 cm.
1 st sockerskål, höjd 8 cm.
1 st mjölksnipa, höjd 8,5 cm.

2 st koppar, höjd 11,5 cm.
1 st kopp, höjd 5 cm.
1 st fat, diameter ca 12 cm.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

(45 delar inklusive lock).

12 st fat, diameter 14,5 cm.
1 st kaffekanna, höjd 16 cm.
1 st sockerskål, höjd 8 cm.
1 st mjölksnipa, höjd 8,5 cm.

2 st koppar, höjd 11,5 cm.
1 st kopp, höjd 5 cm.
1 st fat, diameter ca 12 cm.

Bruksslitage.

Antal besök: 1 364