TEKOPP samt FAT, "Zebra", Eugen Trost, Gefle Porslinsfabrik. 1950-tal.

262556. TEKOPP samt FAT, "Zebra", Eugen Trost, Gefle Porslinsfabrik. 1950-tal.

Höjd kopp, 7,6 cm. Diameter fat, 15, 6 cm.

Bruksslitage, smärre krackelyr. Mikronagg på koppens kant samt smärre glasyrbortfall på fatet. Tillverkningsdefekt i glasyren på örats undersida.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 855