Dekor i form av rosor och förgätmigej. Stämplade "Blenda, Rörstrand".
35 st flata tallrikar, diameter 26 cm.
16 st djupa tallrikar, diameter 25,2 cm.
23 st förrättstallrikar, diameter 22 cm.
28 st assietter, diameter 19 cm.
9 st uppläggningsfat, längd 23,7 - 45 cm.
3 st terriner, längd 30 - 34,5 cm.
1 st såskanna, längd 22 cm.
Smärre bruksslitage.
1 st såskanna, längd 22 cm.
Smärre bruksslitage.