DIETER LUKAS-LARSEN. ”WATERFRONT SCEN”. Olja på duk. 60 x 50 cm. Signerad nere till vänster: D.Lukas-Larsen. ram.
262094. DIETER LUKAS-LARSEN. ”WATERFRONT SCEN”. Olja på duk. 60 x 50 cm. Signerad nere till vänster: D.Lukas-Larsen. ram.
Dieter Lukas-Larsen (1936 Stolp - 2001).
Landskap målare. Student på Oskar Kokoschka.
Son till den välkända landskaps- och marinmålaren Gerhard Lukas-Larsen.