261080. NICKEDOCKA, lergods, Kina, 1700-tal / tidigt 1800-tal.
Detaljrikt skulpterad yngling med fina handmålade ansiktsdrag samt klädesdräkt i blått och persika. Traditionell Manchurisk frisyr, så kallad "queue" i enlighet med "Queue Ordern", 1645, med underkastelse av Han för den manchuriska överheten under Qing-dynastin (1644-1912).
Höjd ca 16 cm.
Slitage, omfattande skador på armar samt restaurering av frisyr. Diverse färgbortfall och nötningar. Lagad hals, defekt nickfunktion.
Höjd ca 16 cm.