3 WMF tekannor. 1930/40-talet.

2609278. 3 WMF tekannor. 1930/40-talet.

3 Bauhaus tekannor från 1930/40-talet. Det silverpläterade och hamrade termiska locket är fodrat med filt på insidan. Fodren är markerade nedan med WMF-logotypen och D.R.P.
2 av porslinstekannorna är stämplade gröna på undersidan 'Hutschenreuther Selb, lejonet L.H.S, Bayern Tyskland. ” Den sfäriska potten är märkt 'Bauscher Weiden, Bayern - Tyskland DB. Pat”. Bollfötter och lockknoppar av elfenbensfärgad plast.

Gr. Kanna 1.4l, H 24 cm x Ø 14 cm
små Kanna 1,0l, H 22 cm x Ø 12 cm
sfärisk tekanna 0,7 l, H 15 cm x Ø 14 cm.

Det finns tecken på ålder och användning. Filtinsatsen i locket på den lilla kannan saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 890