TALLRIKAR samt ASSIETTER, flintgods, 8 st, Gustavsberg samt Rörstrand. Sekelskiftet 1800/1900-.

260741. TALLRIKAR samt ASSIETTER, flintgods, 8 st, Gustavsberg samt Rörstrand. Sekelskiftet 1800/1900-.

4 st tallrikar, dekor i flytande blått, Rörstrand samt Gustafsberg, diameter 22,3 - 24,7 cm.
2 st assietter, majolika, Gustafsberg, diameter 18 cm.
2 st assietter, "Singapore", Gustafsberg, diameter, 18 cm.

Bruksslitage, missfärgningar, krackelyr, hårlinjesprickor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 972