SKULPTUR / ÄPPLE, stengods, Alf Ekberg, 1900-tal.

260733. SKULPTUR / ÄPPLE, stengods, Alf Ekberg, 1900-tal.

Rödglaserad, montterad på träsockel med signering "Alf Ekberg".
Monogramsignerad "AE" på äpplet.
Etikettmärkt "Alf Ekberg. Atelje-Källna. Pl 4596 264 94 Klippan, Sweden. tel 0435-212 90".
Total höjd 13 cm.

Smärre bruksslitage. Ljusa fläcken är en reflex från blixten.

Gör en kostnadsfri värdering!

Total höjd 13 cm.

Antal besök: 1 203