Rödglaserad, montterad på träsockel med signering "Alf Ekberg".
Monogramsignerad "AE" på äpplet.
Etikettmärkt "Alf Ekberg. Atelje-Källna. Pl 4596 264 94 Klippan, Sweden. tel 0435-212 90".
Total höjd 13 cm.
Smärre bruksslitage. Ljusa fläcken är en reflex från blixten.
Total höjd 13 cm.