2602689. SOFFA, 3-sits, Engelsk stil, 1900-tal.
Plymåer i dun, fast stoppad klädsel i rygg och sarg. Kopplad benställning.
Längd ca 190cm, bredd ca 80cm, höjd ca 86cm, sitthöjd ca 50cm.
Bruksslitage, klädsel med fläckar, solblekt. Senare omklädd. Tyg undertill något löst.