Matservis med blommönster och förgylld kantdekor, stämplat Rörstrand. "Riviera" tillverkades mellan 1939 och 1952. Motivet är tryckt på porslinet
12 mattallrikar, diameter 24,5 cm
12 djupa tallrikar, diameter 23,5 cm
10 st tallrikar, diameter 20,5 cm
12 st assietter. diameter 17,5 cm
3 st uppläggningsfat, diameter 34 cm, 28,5 cm, 23 cm
2 st uppläggningsfat med hänklar, diameter 22 cm
2 st uppläggningsskålar, längd 26 cm och 24 cm
Såsskål, höjd 9 cm
Kanna, höjd 16 cm.
Gräddkanna höjd 7 cm " Linda " Rörstrand
Fat blommotiv Gefle diameter 25 cm.
Bruksslitage. Några nagg i kanten. Uppläggningsfat skadat i kanten. Kanna med nagg i pipen.
Såsskål, höjd 9 cm
Kanna, höjd 16 cm.