Ring i 18K gulguld besatt med cabochonslipad turkos, diameter ca 13 mm. Genombrutet fäste.
Tillverkad av Guldvaruhuset Aktiebolag i Stockholm, 1960.
Stämplad: GVH, Stockholm, Kattfot, 18K, K9.
Vikt 4,8 gram.
Storlek 15/48.
Örhänge i 18K gulguld med turkoser. Vikt 1,8 gram. Längd ca 17 mm.
Stämplade HSG, D, 18K, Kattfot, R9, samt 18K.
Total vikt 6,7 gram.
Turkos något lös i fattningen.
Repor.
Bruksskick.
Vikt 4,8 gram.
Storlek 15/48.
Total vikt 6,7 gram.
Repor.
Bruksskick.