En replika av en hjullåspistol.
Hjullåset förekom ända fram till 1800-talet i jaktsammanhang men efterträdde luntlåsvapnen i första hand under 1600-talet.
Funktionen var lite lik en cigarettändare med ett hjul som vreds upp och roterade mot en bit svavelkis (pyrit).
Replikan går att vrida upp och hanen går att spänna.
Längden är ca 40cm. Höjden är ca 15 cm.
Begagnat bruksslitage.
Begagnat bruksslitage.