SKRIN, allmoge, "Västgötaskrin", 1600-tal.

2591355. SKRIN, allmoge, "Västgötaskrin", 1600-tal.

Riklig dekor i karvsnitt. Beslag av smide. Längd 25,5, bredd 25,5, höjd ca 16 cm.

Åldersslitage. En genomgående spricka i locket. Två sprickor i botten. Lås saknas.
innerlucka senare, låsbleck senare.

Tema

Julauktion

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Julauktion

Antal besök: 1 149