259094. KORNISCHER ett par, förgyllda och bronserade, rokokostil, 1800-tal.
Längd 180 cm, samt 167cm , avsågad hörndel medföljer..
Proviniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene.
Slitage, bortfall av förgyllning, smärre sprickor, ett hörn avsågat.