Rik intarsiadekor, lådinredning med 14 lådor varav 2 med insatser om fyra lådor, samt invändigt skåp, snäckdekor nedtill.
Höjd 160, längd 121, bredd 51 cm.
Snickare John Linus Nordqvist, Lidköping. Far till Wanja "Nones" Håkansson.
Proviniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene.
Slitage, fanerbortfall, fanerresningar, smärre sprickor.