258840. KANDELABRAR, ett par, förgylld metall/porslin, oscariansk stil, 1800-tal.
För 6 ljus vardera, fot i porslin, med guld- och polykrom dekor, höjd 64 cm.
Extra och defekta prismor, samt ljusmanschetter medföljer.
Slitage, en lagning på ljusarm, prismor kompletterade.