ÅNGMASKIN, Märklin 16051.

ÅNGMASKIN, Märklin 16051.
2587159. ÅNGMASKIN, Märklin 16051.

Nyutgåva i begränsad upplaga av en Märklin ångmaskin från 1930-talet. Horisontella maskiner, högtrycks- och lågtryckscylinder monterad i fogcylindermantel. 2 massiva svänghjul med fördubblad strängkörning choke cam. Droppaxel, centrifugalregulator. Plåt grund. Plåt mässingspanna. Eldlåda med galleristänger på båda sidor. Vitvaror: Ångkupol med säkerhetsviktsventil. Ångvissla, ångavstängningskran, vattennivåindikator med urladdningskran, manometer.
Ca 37 x 37 x 37 cm.
Med låda.

Bruksslitage. Funktion ej testad. Ej genomgången.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ca 37 x 37 x 37 cm.
Med låda.

Antal besök: 7 490