Rik intarsiadekor, 2 lådor, mässingsbeslag, höjd 86, längd 130, bredd 60 cm.
Snickare John Linus Nordqvist, Lidköping. Far till Wanja "Nones" Håkansson.
Proviniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene.
Slitage, smärre fanerskador, torrspricka, smärre fläckar.