258360. FAT i stengods, Mari Simmulson, Upsala-Ekeby, 1900-talets andra hälft.
Dekor av ung kvinna med blomsterbukett.
18x18,5 cm.
Höjd 4 cm.
Märkt Mari Simmulson, UE Sweden 41 36.
Etikettmärkt UE Upsala-Ekeby Sweden.
Bruksskick.
Små glasyr mistor.
Nagg på undekanten.
Nagg på ovansidan.