TEXTILIER tidigt 1900-tal, shagg, ullväv, broderi.

258130. TEXTILIER tidigt 1900-tal, shagg, ullväv, broderi.

Kvadratisk bordduk i shagg, jugendmönster på petrolblå botten, 154x150 cm,
Draperilängder, ull, vävda, jordfärger, frans nedtill, 2 st 250x96 cm.
Korsstygnsbroderad, dyna, ej stoppad.
Duk, ullväv, brun med fransar, längd exklusive fransar 150 cm.

Slitage, dyna med skador, förekomst av fläckar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 2 869