Rikligt dekorerad med bronser. Runda kannelerade ben. Fanener i mahogny. Längd 122, bredd67, höjd 78 cm.
Bruksslitage, ett ben sitter löst. Repor, stöt- och slagmärken.
Nycklar saknas.