CRÈMEKOPPAR med lock, sex stycken, mjukt porslin. Marieberg, Henrik Stens period (1769-1788).

257503. CRÈMEKOPPAR med lock, sex stycken, mjukt porslin. Marieberg, Henrik Stens period (1769-1788).

Reliefdekor av vridna räfflor samt målad polykrom blomsterdekor. Höjd 8,5 cm.

En lockknopp med lagningar, samtliga knoppar med nagg/skador, lock med smärre nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 010