MATSERVIS, 47 delar, porslin, Gefle, 1970-tal.

256949. MATSERVIS, 47 delar, porslin, Gefle, 1970-tal.

Märkta undertill VDN, F555, Gefle, Sweden, FORTUNA.

15 st tallrikar, diameter 23 cm.
15 st assietter, diameter 18 cm.
9 st djupa tallrikar, diameter 19 cm.
4 st ugnsformar, längd 29,5 cm.
2 st såskannor, höjd 9 cm.
1 st tillbringare, höjd 13,5 cm.
1 st karott, diameter 15,5 cm.

Repor, fläckar, bruksslitage, smärre nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

2 st såskannor, höjd 9 cm.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 2 821