Sameslöjden, -tradition och nyutbildning, Katarina Ågren
Samerna, Solen och Vindens folk
Folkkonst i Europa, Helmet TH.Bossert
Peasant art in Sweden, Lapland and Icrland, Charles Holme
I Sameland, Robert Crottet
Samerna, ett av världens folk
Lappmarksminnen, Samuli Paulaharju,
Vandrande by, Ella Jannes
Fjällfotografen Borg-Meschs äventyr bland Lapplands fjäll, Ossian Elgström
Lapplynne
Samiska bilder.
Slitage, skador.
I Sameland, Robert Crottet
Samerna, ett av världens folk
Vandrande by, Ella Jannes
Lapplynne
Samiska bilder.
Slitage, skador.