CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS. Fåtölj för Gösta Westerberg Möbler, Sverige. 1950-tal.

256626. CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS. Fåtölj för Gösta Westerberg Möbler, Sverige. 1950-tal.

Stoppad, beige/vit handvävt orignal textil i ull, ben i lackad bok. Höjd 70 cm, bredd 57 cm, djup 65 cm.

Dokumenterad i "Decorative Arts from the 50´s", sidan 231.

Slitage på textil. Fläck. Saknas knappar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 916