FRANCISCO ZÚÑIGA (1912-1988). Två kvinnor. Akvarell och bläck.

256324. FRANCISCO ZÚÑIGA (1912-1988). Två kvinnor. Akvarell och bläck.

Signerad med datering samt dedikation para Gudrun de Zuñiga 62. 47,5 x 60,5 cm.

Litteratur
Skall ingå i kommande Catalogue raisonné, vol V av Ariel Zúñiga.

Proveniens
Gåva från konstnären till skulptör Gudrun Eduards, Mexiko city 1962.

Något vågigt papper, smärre revor i marginaler.

Gör en kostnadsfri värdering!

Litteratur

Proveniens

Antal besök: 1 100