Signerad med datering samt dedikation para Gudrun de Zuñiga 62. 47,5 x 60,5 cm.
Litteratur
Skall ingå i kommande Catalogue raisonné, vol V av Ariel Zúñiga.
Proveniens
Gåva från konstnären till skulptör Gudrun Eduards, Mexiko city 1962.
Något vågigt papper, smärre revor i marginaler.