Sockerskrin med hack. Längd 36 cm. Smörkärna. Höjd 69 cm. Kaffekvarnar, 2 st. Svarvad allmogeskål. Diameter 42 cm. Laggkärl. Höjd 18 cm.
Spricka i allmogeskålen. Skador och slitage.