254903. FICKUR, 14k guld, nyckeldragare, "Oscar II" Ancre. 1800-talet andra halva.
Märkt "Ancre, 15 rubis, Geneve, No 29756". Oscar II på bakboetten. Liten sekundvisare. Diameter 42 mm, vikt 52 gram. Kedja gul metall, längd 25 cm.
Slitage, bucklor. Bakboetten glappar något. Fungerar.
Nycklar saknas.