254901. FICKUR, 14k guld, nyckeldragare, Ancre. 1800-talet andra halva.
Märkt "Ancre, 15 rubis, Diacon Locle, No 3342". Liten sekundvisare. Diameter 42 mm, vikt 52 gram. Kedja gul metall, längd 25 cm.
Slitage, skadad urtavla, hårstråspricka. Går ej.
Nycklar saknas.