SEKRETÄR i mahognyfaner, gustaviansk stil, 1900-tal.
254792. SEKRETÄR i mahognyfaner, gustaviansk stil, 1900-tal.
Damsekretär. Rak form. Avsmalnade ben.
Låda i sargen. Nedfällbar skrivklaff, bakomliggande låd- och fackinredning.
Höjd 107 cm.
Bredd 42 cm. Längd 86 cm.
Bredd med skrivklaffen utfälld 77 cm.
Bruksslitage.
Brytmärke vid låset.
Repor.
Fanerskador.
Höjd 107 cm.
Bredd 42 cm. Längd 86 cm.
Bruksslitage.
Brytmärke vid låset.
Repor.
Fanerskador.