MARCUS LÖVBLAD. Skulptur, terrakotta, monogramsignerad.

254736. MARCUS LÖVBLAD. Skulptur, terrakotta, monogramsignerad.

Höjd 23,5 cm.

Skulptör, född 1895 i Njurunda, död 1974. Han studerade vid Konstakademien och Tekniska Skolan i Stockholm, även i Paris.

Offentlig utsmyckning: Morgonrodnad, i förgylld brons, utanför Stockholms Stadshus, portalfigur och relief i Njurunda gravkapell, barnporträtt och små skulpturer. 1961-1962 fick Alnö kyrka elva skulpturer, gjorda av honom, med motiv från gamla och nya testamentet och från svenska kyrkans historia.
Han erhöll 2:a pris i tävlan om fontän till Lunds Stortorg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 23,5 cm.

Antal besök: 2 161