Rönisch, flygel/piano, tidigt 1900.

2541768. Rönisch, flygel/piano, tidigt 1900.

Rönisch, flygel/piano, tidigt 1900. Grand piano med en svartlackerad träkropp och ett trätangentbord täckt med delvis färgat ben och utrustat med två pedaler, tangentbordet är delvis knäckt och mörkt, vissa tangenter hänger något, körsbärsresonansbågen har förnyats, stämblocket är i gott skick, mekanismregleringen behöver inte omarbetas och pianot är inte inställt, filten har förnyats, numrerad '19697', höjd: 97-180 cm, L.169cm, W.148cm.

Tecken på slitage och gnidning, några mer allvarliga repor och scuffling i träet, spricka på höger sida av kroppen, översyn relativt nyligen.

Nycklar saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nycklar saknas.

Antal besök: 2 871