2541065. MALIN APPELGREN. Kungalampetten, mässing, samtida.
1 st "Kungalampetten", hamrad mässing, stämplad Malin, Sweden, Torssell.
Malin Appelgren är barnbarn till Karl-Erik Torssell som ursprungligen formgav Kungalampetten.
Diameter 21 cm.
Mindre ytslitage, stearinrester.