En replika av Samuel Colt´s Single Action revolver från 1873 i kaliber 45, populärt kallad Peacemaker.
Längden är ca 27 cm, vikten motsvarar originalet.
Hanen går att spänna, trumman roterar, rejektorn till tomylsorna fungerar.
Träkolv.
Stämplad med BKA 98.
Begagnat bruksslitage, lite repor.
Träkolv.
Stämplad med BKA 98.