Halvmånebord i massiv björk, 6 ben. Höjd: 78, Diam: 118 cm.
Proveniens: Har tillhört konstnären Per Ekström "Solmålaren" (1844 - 1935).
Åldersslitage. Bordsskiva med några målarrester.