2536851. HELLMUTH DER EICHNER (1946-2011). fasad.
Hellmuth Der Eichner (1946-2011), fasad, blandteknik med olja och materialcollage på trä, 1974, signerad och daterad i mitten till vänster, ca. 101 x 116 cm, med studioband ca. 106,5 x 121 cm
Hellmuth Der Eichner studerade vid Düsseldorf-akademin, inklusive tillfälligt som student till Joseph Beuys. Han har ställt ut i många tyska och internationella gallerier och museer, inklusive Municipal Art Museum Bonn eller Museum of Modern Art, Oxford.