BORDSUPPSATS / VISITKORTSSKÅL, glas och mässing, Jugend. A. Hildebrant, Gävle. 18/1900-tal.

253393. BORDSUPPSATS / VISITKORTSSKÅL, glas och mässing, Jugend. A. Hildebrant, Gävle. 18/1900-tal.

Skål i rosa opaliniserad glasmassa. Fot i mässing med präglad dekor i form av franska liljor. Fylld fot. Stämplad "NS, AEH"
Diameter 22,5 cm, höjd 13,5 cm.

Bruksslitage, tidigare försilvring bortputsad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 851