PSALMODIKUM, 1800-TAL.

PSALMODIKUM, 1800-TAL.
2533486. PSALMODIKUM, 1800-TAL.

Kallas även för psalmonika, notstock mm.
Längd 96 cm.
Har bara en melodisträng. Greppbrädan är trappstegsformad (tonstege).
Strängen spänns med en nyckel av träplugg.

Stråke medföljer ej.
Märken, repor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 96 cm.

Stråke medföljer ej.
Märken, repor.

Antal besök: 604