253287. SAMESKEDAR, Silver, 12 st. C.O.Persson, Kiruna, 1900-tal, vikt ca. 106.8 g.
Stämplade COP samt kattfot.
Dekor med människor samt renar.
Rester av förgyllning.
1 sked, 14 cm.
4 skedar, 10 cm.
6 skedar, 9.3 cm.
1 sked, 9 cm.
Gravyr på en sked En sked av annan tillverkning.