EMANUEL STÖCKLER. Idealiserat landskap Montenegro eller Konstantinopel. Huvudsakliga arbetet.

252290. EMANUEL STÖCKLER. Idealiserat landskap Montenegro eller Konstantinopel. Huvudsakliga arbetet.

Emanuel (Knight von) Stöckler (24.12.1819 Nikolsburg, Mähren - 05.11.1893 Twelfmalgreien, idag Bolzano).
E.S. studerade landskapsmåleri vid Wienakademin med Thomas Ender och Joseph Mössmer. Sedan 1838, nästan årliga utställningar. På 1840-talet, E.S. en utökad studieresa som tar honom till Orienten via Schweiz och Italien. Hans resa tar honom också till Montenegro och Konstantinopel. Det är mycket möjligt att den nuvarande målningen förmedlar intryck av hans resa. På sin återresa, han lär känna Bukarest och skildrar prinsen av Wallachia. Tydligen lyckades han, för i senare år E.S. även till den ryska domstolen målare. Som ett resultat av en anmärkningsvärd donation till det österrikiska institutet för historisk forskning, E.S. 1879 Riddarkorset (riddare av) av Franz Joseph Order.
Under tidigare år fick han också Gundelpriset 1839 och Heinrich Fügerpriset 1840.
När det gäller oljemålningen som erbjuds kan du förmodligen tala om en sällsynthet. Skildringar av orientalisk målning var fortfarande sällsynta i den så kallade eran av perioden före mars. I detta sammanhang imponerar det stora formatet också med sitt goda skick och kan säkert beskrivas som huvudarbetet i denna kreativa period. daterad omkring 1845/148, olja på duk, ram ca. 150 x 120 cm, målning ca. 127 x 98 cm Målningen ägdes privatägt av hansan i generationer.

Ram minimalt stötte.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ram minimalt stötte.

Antal besök: 2 810