252271. KAMCHENG samt LOCK, 2 delar, porslin, Kina 18/1900-tal.
Polykrom dekor av fåglar och pioner i emaljfärger. Lock med skulpturala scener samt lockknopp i form av foo hund.
Diamater 19 cm, höjd 9,5 cm.
Bruksslitage, kantnagg. Lock och underdel ej ursprungligt sammanhörande.