2521951. Flintlock gevär, modell '1777', Frankrike.
Flintlock gevär, modell '1777', Frankrike. gevär med en
Trä av järn, fyra löpringar, ett järnlås och två bälteshållare, märkt '1378' på vänster sida av pipan. L. ca. 140 cm, bredd 13,5 cm, gevärtrumlängd: 102 cm, kaliber: ca. 18 mm.
Tecken på slitage och gnidning, partiella repor i träet och tecken på oxidation i järnet.