KRÄFTSERVIS i flintgods, 7 delar, Rörstrand, 1900-talets början.
251544. KRÄFTSERVIS i flintgods, 7 delar, Rörstrand, 1900-talets början.
6 st tallrikar. Dekor i relief av kräftor.
Diameter 22 cm.
Kräftskål. Skålen bärs upp av tre kräftor i relief.
Höjd 13 cm.
Diameter 25,5 cm.
Märkta Rörstrand.
Bruksskick.
Krackelyr.
Röd dekor med visst slitage.
En tallrik med nagg.
Skål med nagg samt avslag.
Missfärgningar.
Diameter 22 cm.
Höjd 13 cm.
Diameter 25,5 cm.
Märkta Rörstrand.
Bruksskick.
Krackelyr.
Röd dekor med visst slitage.
En tallrik med nagg.
Skål med nagg samt avslag.
Missfärgningar.